Grafika na ścianę – 4 pomysły na stworzenie galerii z wykorzystaniem jednego wzoru

Zdarza się, że mamy minimalny budżet na grafikę i wielką pustą ścianę. Postanowiłam wykonać ćwiczenie, by zaproponować Wam twórcze wykorzystanie jednego zaledwie wzoru do skomponowania ciekawej galerii wizualnej. Oto moje cztery propozycje i niespodzianka związana z nowym kolorem roku Pantone.

Zadanie jakie przed sobą postawiłam polegało na tym, aby jeden dostępny cyfrowo wzór poddać modyfikacjom na tyle prostym, żeby mógł je wprowadzić przeciętny użytkownik, a zarazem na tyle ciekawym, by stworzyć przyciągającą oko galerię. Posłużyłam się telefonem i aplikacją internetową Canva w wersji bezpłatnej.

Grafika na ścianę – rozbicie wzoru na kawałki

Pojedynczy wzór może zyskać nowy charakter, jeśli – zamiast wieszać go w całości w jednej ramie – potniemy go na kawałki i wykorzystamy jako oddzielne obrazy. Wiele oczywiście zależy od zawartości grafiki, bo nie każdy wzór sprawdzi się w tej wersji. Myślę że ciekawie może to działać przy grafikach z wieloma detalami, raczej bez napisów.

grafika na ścianę wzór rozbity na kawałki

Grafika na ścianę – powtórzenie wzoru w różnych rozmiarach

Ten motyw podpatrzyłam ostatnio w jednej z warszawskich restauracji (zobacz foto na stronie głównej). Tam wprawdzie wzorów jest nieco więcej, ale właśnie ta galeria skłoniła mnie do wypróbowania zwielokrotnienia wzoru w różnych rozmiarach. Motywy botaniczne nadają się do tego znakomicie. Dodatkowy twist uzyskamy odwracając niektóre ramki.

grafika na ścianę zwielokrotnienie wzoru

Grafika na ścianę – multiplikacja w różnych odcieniach

Pierwsze skojarzenie? Oczywiście serigrafie Warhola, czyli powielane druki w różnych wariantach kolorystycznych. Ale także to, czym tak chętnie się bawimy w naszych telefonach: filtry. Możecie wykorzystać motyw powielenia korzystając właśnie z filtrów fotograficznych lub zmieniając dostępny wzór w programie graficznym.

Tak właśnie zrobiłam w poniższym przypadku, sięgając po proponowane przez Pantone kolory roku – ten przyszłoroczny (Pantone Ultra Violet 18-3838) i dwa wybrane jako kolory roku 2016 (Pantone Rose Quartz 13-1520 oraz Pantone Serenity 15-3919).

Uważam, że te trzy odcienie ciekawie współgrają. Dodatkowo możecie w moich przykładach zaobserwować wykorzystanie jeszcze jednej opcji: negatywu.

jak warhol grafika na ścianę

Oczywiście kryterium wyboru może być dowolne, nie musi to być paleta Pantone. Fajnie jednak pamiętać, że to narzędzie – multiplikowanie grafiki w wielu wariantach kolorystycznych – daje nam możliwość wpisania się w jakiś trend kolorystyczny lub stylistyczny, np.: sięgnięcie po różne warianty czarno-białego filtra fotograficznego. W poniższym przykładzie użyłam dwóch filtrów standardowo zainstalowanych w telefonie.

grafika na ścianę zdjęcia z telefonu

Grafika na ścianę – multiplikacja z wykorzystaniem podpisów

Ten pomysł zrodził się w mojej głowie, gdy oglądałam pracę „Performative / Narrative” Victora Burgina. Całość składa się z 16 części: fotografii wraz z tekstem. Na pierwszy rzut oka zdjęcia wydają się identyczne, jednak po zagłębieniu się w dzieło odkrywamy, że fotografie różnią się między sobą. Różnice są nieznaczne, choć – także dzięki wykorzystaniu tekstu – znaczące.

 

grafika na ścianę inspiracja artystami

To podsunęło mi myśl, aby wykorzystać identyczne fotografie lub grafiki i jedynie dodać do nich inne podpisy. Jak zwykle ograniczeniem jest wyobraźnia.

Wracam do przykładu zdjęcia z trójkątnymi spinaczami tym razem proponując dla jednej wersji zdjęcia cztery różne podpisy:

  • To samo słowo w różnych językach – tak właśnie zrobiłam na poniższym przykładzie ze słowem „entropia” powtórzonym po polsku, rosyjsku, hebrajsku i islandzku
  • Opisanie przy każdym zdjęciu fragmentu obrazu lub jakiegoś elementu
  • Dodanie zupełnie niepowiązanych cytatów, przysłów – cokolwiek Wam się podoba 🙂

grafika na ścianę zdjęcie i podpisy w różnych językach

Mieszając i miksując te cztery propozycje uzyskacie moc opcji do budowania własnych galerii – podzielcie się efektami.

Grafika na ścianę – pobierz plakaty inspirowane kolorami roku Pantone

Wreszcie obiecana niespodzianka czyli wzory do pobrania. Wykorzystane w tym artykule plakaty botaniczne są moim prezentem dla Was. Możecie pobrać aż 12 wzorów w różnych kombinacjach kolorostycznych. To wersja do druku w formacie A3 (albo mniejszym). Będzie mi miło, jeśli po pobraniu podzielicie się tym postam na Facebooku 😉Grafika na ścianę 12 wzorów do pobrania

Czy efekty mojego ćwiczenia są przydatne?
Czy sięgniecie po plakaty?