Jak przygotować portfolio przy rekrutacji na kierunek Aranżacja Wnętrz

Jednym z kryteriów przyjęcia na Aranżację Wnętrz w School of Form jest pozytywna ocena portfolio. Portfolio składane przy rekrutacji to pięć samodzielnie wykonanych prac. Dziś pokażę Wam jak podeszłam do tego zadania i jakie dobre rady uzyskałam szykując własne portfolio.

Jak zrobić portfolio – analiza zadań

Wśród kryteriów rekrutacyjnych widnieje informacja, że portfolio ma składać się z 5 samodzielnie wykonanych prac:

 • maksymalnie 3 fotografie – zdjęcia aranżacyjne wnętrza, detalu (architektonicznego lub innego), martwa natura (dobór elementów dowolny),
 • układ ścienny – dowolnie wybrana ściana wybranego pomieszczenia (istniejącego lub zaprojektowanego) – technika kolażu z wykorzystaniem różnych materiałów (maksymalny format pracy A3),
 • mój ulubiony świat kolorów, motywów, faktur i detali – kolaż wykonany dowolną techniką (wyklejanka, wycinanka, elementy malarstwa i rysunku ect.) z zastosowaniem jak największej ilości różnorodnych materiałów (maksymalny format pracy A3).

Nie wiem, jak Wam, ale mnie po przeczytaniu tej listy zrodziło się wiele pytań, m.in.: czy przedstawiane w portfolio aranżacje wnętrz muszą być mojego autorstwa (nie muszą), czy prace muszą mieć formę analogową – wydruki, tablice (nie muszą). Wszystkie moje wątpliwości rozwiały się podczas dwóch rozmów z koordynatorem kierunku, więc nie wahajcie się dzwonić i pytać.

Wreszcie, pytania czysto organizacyjne:

 1. Czy mogę wykorzystać coś, co już mam, czy jakieś zadania muszę wykonać od podstaw?
  Po przemyśleniu sprawy doszłam do wniosku, że zadanie dotyczące fotografii właściwie mogę uznać za wykonane, ponieważ mam na tyle dużo zdjęć, że na pewno uda się wybrać jakieś odpowiednie.
 2. Czy potrzebny mi budżet i czas na wykonanie jakichś zadań?
  Moim założeniem było, że składam prace w formie analogowej, musiałam więc wziąć pod uwagę czas realizacji takich rzeczy jak wydruk zdjęć czy zgromadzenie materiałów do przygotowania kolażu.
 3. Jak zamierzam dostarczyć portfolio na uczelnię?
  Ja wiedziałam, że chcę to zrobić osobiście, więc nie obawiałam się przygotować czegoś, z czym trzeba się delikatnie obchodzić. Wprawdzie z perspektywy czasu widzę, że na sposób obchodzenia się z pracami nie mamy wpływu po ich zostawieniu w sekretariacie, więc i to warto rozważyć. Wspominam o tym, bo o wiele za późno przyszło mi do głowy, że moja – roślinka (świeża, dopiero co wklejona do kolażu) – może nie przetrwać próby czasu 😉

Jak zrobić portfolio – przykład moich prac

Podczas telefonicznych rozmów, w których starałam się uzyskać odpowiedzi na moje pytania, dostałam też bardzo cenną podpowiedź: zadbaj o spójność. Ta wskazówka bardzo ułatwiła mi selekcję prac i spojrzenie na portfolio jako na całość. Rozumiem tę spójność jako coś, co pokazuje mój sposób patrzenia na świat, ale też jako motyw łączący wszystkie prace, pozwalający rozpoznać, że portfolio zostało wykonane przez jedną osobę. W obrębie zadania dotyczącego fotografii spójność zachowałam także poprzez wykorzystanie zdjęć z jednej sesji.

Ponieważ wymagane było pokazanie zdjęcia aranżacyjnego wnętrza, detalu i martwej natury, wybrałam trzy fotografie wykonane podczas zwiedzania hotelu Sofitel Warsaw Victoria. Spieszę tu z dobrą wiadomością dla tych, którzy nie są zaprzyjaźnieni z lustrzanką i obawiają się o jakość zdjęć – najczęściej robię zdjęcia telefonem i takie też włączyłam do portfolio. Wydrukowałam je jedynie na specjalnej piance w formacie 20×20 cm. Oczywiście nie bez znaczenia jest obiekt – wnętrza warszawskiego hotelu projektował Didier Gomez, więc pod tym względem sesja była samograjem.

jak zrobić portfolio_zdjęcie aranżacyjne wnętrza
Zdjęcie aranżacyjne wnętrza, fot. Agata Szczotka-Sarna
jak zrobić portfolio_detal z aranżacji wnętrza
Detal, fot. Agata Szczotka-Sarna
jak zrobić portfolio_zdjęcia
Martwa natura, fot. Agata Szczotka-Sarna

Mam swoje ulubione formaty, kolory i motywy i na nie postawiłam w przygotowaniu portfolio. Wszystkie prace łączył format kwadratu, a także ograniczona paleta barw i naturalne materiały. Widać to chyba najmocniej w kolażu na temat świata moich ulubionych kolorów, motywów, faktur i detali:

jak zrobić portfolio - kolaż pokazując ulubione kolory i materiały
Mój ulubiony świat kolorów, motywów, faktur i detali – kolaż i fot. Agata Szczotka-Sarna

W kopercie ukryłam niewielkie paski papieru z hasłami-kluczami, m.in.: przenikanie się świata dorosłych i dzieci, drewno, papier, szarości, czyli to wszystko, co lubię i co sprawia mi frajdę.

Jak zrobić portfolio – porady

Już chwilę po oddaniu portfolio nabrałam przekonania, że można to było zrobić lepiej, a to przekonanie z czasem tylko się pogłębia – w dużej mierze dlatego, że coraz więcej się uczę i zupełnie inaczej patrzę na swoje prace. Niemniej jednak, jeśli stoisz przed wyzwaniem przygotowania portfolio, możesz skorzystać z tych porad:

 1. Spójność – pamiętaj, że ona nie wyklucza wszechstronności. Możesz się znać na fotografii, być znakomitym rysownikiem, ale właśnie chodzi o to, aby poprzez portfolio pokazać, że – nawet szeroka wiedza i doświadczenie (jeśli takie masz, ja nie miałam) – pomagają Ci wybrać prace dające poczucie spójności.
 2. To Twoje portfolio – nie Zosi, nie Kasi. Porady znajomych albo nieznajomych (w tym moje) mogą być pomocne, ale pod portfolio podpisujesz się Ty, więc jeśli nie masz do czegoś przekonania, lepiej opuść i zrób tak jak podpowiada Ci intuicja.
 3. Nie zapomnij podpisać swoich prac!
 4. Mówimy o portfolio, które przygotowujesz do rekrutacji – weź to pod uwagę, bo sam fakt, że jesteś przed studiami oznacza, że nie musisz wszystkiego wiedzieć, zrobić całości na tip top. Oczywiście trzeba się postarać zrobić to jak najlepiej potrafisz, ale nie dobijać się myśleniem – nie dam rady, bo nie jestem projektantem. Hmmm, właśnie o to chodzi – nie jesteś, ale może masz potencjał by się nim stać?
 5. Zachowaj zdjęcia swojego portfolio, będą dobrym punktem odniesienia, by zobaczyć jak robisz postępy!