Kąpiel wizualna – rozbudzanie wyobraźni przy projektowaniu wnętrz

Projektowanie wnętrz to złożony proces. Można zacząć od… kąpieli wizualnej. To ćwiczenie pomaga dostrzec jak rytm, światło, ciężar, kompozycja, a nawet emocje i nastrój przenoszą się na projekt wnętrza. Zobaczcie, jak poradziłam sobie z tym wyzwaniem.

Kąpiel wizualna – takiej metafory użyła Małgorzata Bernady, pokazując na zajęciach prezentację na temat źródeł inspiracji przy projektowaniu wnętrz. Dziesiątki slajdów zawierających zestawienia zdjęć z różnych dziedzin (natura, jedzenie, moda, abstrakcyjne detale) i korespondujących z nimi wnętrz. Na ich bazie o wiele łatwiej było dostrzec jak rytm, światło, ciężar, kompozycja, a nawet emocje i nastrój przenoszą się na projekt wnętrza. Oglądać to jedno, ale zrobić taką prezentację samodzielnie to zupełnie inna bajka. A takie właśnie było nasze zadanie i na tym polega ćwiczenie, które chcę Wam dziś przybliżyć wraz z moimi wrażeniami z wykonania tego projektu.

Kąpiel wizualna jako pierwszy krok w projektowaniu wnętrza

Aby przygotować kąpiel wizualną – inspirujący przegląd zdjęć i zestawień – trzeba się zastanowić na tym, co chcemy osiągnąć. Najłatwiej to zrobić ustalając temat, np.: oddanie jakiegoś konkretnego nastroju, palety kolorystycznej, motyw przewodni. Mnie bardzo przypadł do gustu pomysł na oddanie nastroju. Wybrałam klimat słonecznych wakacji.

Jako bazę postanowiłam wykorzystać samodzielnie wykonane zdjęcia z tegorocznych wakacji. Dzięki temu łatwiej było mi dobrać skojarzenia wizualne do tego hasła, bo zdjęcia – choć nie zawsze słoneczne – oddają to, co miałam na myśli, są autentyczne. Wybrałam 15 fotografii.

Do każdej z nich szukałam korespondującego wnętrza. To wyszukiwanie robiłam już poprzez Google’a. Najpierw według ogólnych haseł takich jak “sunny interior design” “summer interior”. Z czasem zauważyłam, że motywy na pierwotnym zestawie zdjęć i te na już wyszukanych same podpowiadają kolejne tropy-hasła do wyszukiwania, np.: “macrame”,“lake”,“old industrial wood”.

W sumie wyszukałam kilkadziesiąt zdjęć wnętrz, by móc dobrać te najbardziej do mnie przemawiające. Okazało się, że połączenia bywają oczywiste jak kolor czy kształt, ale i bardziej odległe jak lekkość lamp w zestawieniu z fontanną albo rytm widoczny w ułożeniu okien i powtórzony na schodach.

projektowanie wnętrz - od czego zacząć
fot. po lewej Agata Szczotka-Sarna, fot. po prawej pochodzi ze strony dailylobotomy.com

 

projektowanie wnętrz - ćwiczenie
fot. po lewej Agata Szczotka-Sarna, fot. po prawej pochodzi ze strony atticmag.com

Jak kąpiel wizualna pomaga w projektowaniu wnętrz:

  • pokazuje, że praca projektanta właściwie nigdy się nie kończy – z niektórych zestawień jestem bardzo zadowolona, z innych mniej, ale musiałam podjąć decyzję, by móc przesłać pracę jako ukończoną,
  • pomaga poszerzyć pole widzenia i zerwać z utartymi ścieżkami. Moje ulubione kolory, czyli szarości oraz upodobanie do minimalizmu musiało nieco ustąpić żywym barwom, wzorom i fakturom, na które w przeciwnym razie nie zwróciłabym uwagi,
  • rozwija język ułatwiający mówienie o projektowaniu wnętrz – dobierając w Google rozmaite określenia, uzyskujemy różne rezultaty. Opisując później projekt klientowi, mogę z tej bazy skorzystać, by uzupełnić zebrane fotografie/wizualizacje.